Z początkiem miesiąca (pierwsza notka pojawiła się 2 lutego 2009 roku) minęło 10 lat, odkąd powstał ten blog. To całkiem sporo czasu, bardzo wiele się również zdążyło zmienić. Celem niniejszej notki będzie trochę powspominać, a trochę zastanowić się nad tym co dalej.
Zapiski założyłem, żeby trochę sprofilować to, o czym pisałem. W tym czasie miałem też blog na Polterze (jak każdy użytkownik tego portalu) i tam pojawiały się właściwie teksty o wszystkim, zarówno o RPG jak i zupełnie losowe notki (na przykład o tym, że jakimś cudem do mojego domu przez balkon wleciała zeberka, czyli taki australijski wróbel). Dodatkowo chciałem mieć większy wpływ na to jak sam blog będzie wyglądał. Co więcej, były to czasy, kiedy zaczytywałem się w tekstach o OSR (co widać w sekcji About me, którą muszę w końcu zaktualizować).
Początkowo pisałem głównie recenzje retroklonów, potem też materiałów do TSoYa. Muszę przyznać, że jak spoglądam na wszystko z perspektywy lat, to ten blog jest całkiem "reaktywny". Recenzje i pierwsze wrażenia to reakcje na kupione podręczniki lub sesje zagrane w jakichś systemach, notki pisane w ramach Karnawału Blogowego, Piątkowej Piątki czy też Góry skarbów to głównie forma uczestnictwa w społeczności. Ba, jedna z ostatnich notek jest reakcją na ożywioną dyskusję na temat sandboksa. Czy to źle? Wydaje mi się, że nie, ale tak naprawdę nie mnie to oceniać.
Nie da się ukryć, że nowe notki nie są publikowane szczególnie często. W zasadzie co roku mówię sobie, że fajnie byłoby pisać przynajmniej jedną notkę na tydzień, ale nigdy nie udało mi się tego pomysłu zrealizować. Niby mam przemyślenia na różne tematy, jestem całkiem aktywny hobbystycznie, ale nie zawsze chce mi się pisać. Zwłaszcza, jeśli do jakiegoś tekstu zainspiruje mnie cudzy wpis, mielę potencjalne argumenty przez kilka dni, potem przez następnych kilka nie mam ochoty pisać i ostatecznie uznaję, że to już nie ma sensu.
Co chciałbym z tym blogiem robić dalej? Szczerze mówiąc, chciałbym, żeby wyglądał tak jak teraz, tylko bardziej. Na półkach mam mnóstwo podręczników, łapię też bundle z pdfami, także materiałów do recenzji mi nie brakuje. Ba, dalej jest mnóstwo retroklonów, których nie zrecenzowałem do tej pory, a bym mógł. Chodzi mi też po głowie notka na temat retroklonów, ich zalet i wad z mojej perspektywy (Jarl jest ich wielkim przeciwnikiem, moim zdaniem mają swoje zastosowania). Wydaje mi się, że cykl Erpegowym okiem też nie był moim najgłupszym pomysłem. Wciąż czytam dużo książek, oglądam trochę filmów i oglądam jakieś seriale, więc to też gotowe inspiracje. Chciałbym pisać więcej materiałów settingowo-mechanicznych. Jedną z rzeczy na mojej liście jest wyprodukowanie tylu materiałów na temat jaszczuroludzi, żeby zamknąć to w jakiś kawałek modułu i pdf wrzucić tutaj, bo może by się to komuś przydało.
Ogólnie mam nadzieję, że powolne czołganie się bloga chociaż delikatnie przyspieszy w nadchodzącej dekadzie!
3 komentarze:
No to również gratuluję i pamiętam naszą (od czasu do czasu)wymianę opinii. Sam pewnie zauważyłeś ile się w światku naszego hobby zmieniło. Portiernia padła, blogerów trochę mniej, OSR zmienił się we freak show z napływowacami w roli kobiet z brodami. ;) Co do retroklonów. Opinii specjalnie nie zmieniłem przez te wszystkie lata. Jest może bardziej neutralna, bo od długiego czasu nie śledzę tego zjawiska. Uważam, że Labyrinth Lord, Mutant Future i GORE są w porządku. Resztę słabo pamiętam (S&W jest do dupy, to fakt).
Pozdro i kolejnej dyszki na liczniku. :)
Zmieniło się bardzo, bardzo dużo. Dyskusje przeniosły się z forów i portali na FB, rynek bardzo mocno przesunął się w stronę crowdfundingu, polskie poletko w ogóle wyprawiało przez kilka lat dziwne rzeczy. W OSR się w ogóle coś dziwnego wyprawia.
Mam nadzieję, że uda mi się wystarczająco sprawnie przedstawić swoje podejście do retroklonów w notce, która pojawi się wkrótce(TM).
W ogóle to ja też się mocno erpegowo zmieniłem. Jaram się różnymi sposobami na granie w erpegi, po prostu do każdego podchodzę trochę inaczej, żeby czerpać frajdę z zabawy ze znajomymi. I wciąż się łudzę, że kiedyś uda mi się przygotować fajny, staroszkolny sandbox i pokazać ten styl gry moim graczom :)
Pisać warto, bo lepiej poukładasz spisane rzeczy w głowie, zrewidujesz poglądy. Ważne, że jest ciągła zmiana, coś się kręci. Też lubię poeksperymentować (ale w ramach retrogamingu), poczytać o korzeniach korzeni. Od roku pogrywam w różne, zawsze stare rzeczy. zmieniam znane rozwiązania na jeszcze starsze albo wykoncypowane z jakichś szczątków lub różnych gier, itd. Niemniej jest cholernie mało czasu, jak się ma powiększoną rodzinę. ;) Game of Dungeon jest świetny, ale inny od RPG lat 70. Teraz BECMI i firmowy setting. Na pewno w niedalekiej przyszłości poprowadzę W KOŃCU oryginalnego RuneQuesta :D Także nie jest źle. Pozdro!
Prześlij komentarz